Як виправити помилку в документах

Деталі
01До Кіровоградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася Ірина Л. з проханням проконсультувати щодо виправлення помилки в документах.
Після розпаду СРСР, при отриманні паспорту громадянина України, був здійснений переклад її прізвища з російської мови на українську. Під час перекладу у документі була допущена помилка в написанні прізвища.
Роз’яснення з цього питання надає заступник начальника відділу правової інформації та консультацій Юлія Гула.
Помилка в документах може призвести до того, що громадянину, який звернеться до нотаріуса щодо отримання свідоцтва про право на спадщину, буде відмовлено. По суті це правильно, але що робити людині у такому випадку?
Такі проблеми вирішуються судом, шляхом встановлення певних юридичних фактів, якщо:
  • від цих фактів залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
  • чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
  • заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
  • встановлення факту не пов’язується з наступним вирішенням спору про право.
Таким чином, якщо в заповіті в прізвищі чи імені та по батькові померлої людини є помилка (наприклад: в заповіті вказано Шейка, а в свідоцтві про смерть Шийко), то необхідно звернутись до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
У ч. 2 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України зазначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Для того, щоб суд розглянув справу, необхідно надати докази того, що цей документ належить заявнику і, що організація, яка його видала, не може внести до нього відповідні виправлення (отримати письмову відмову з організації про неможливість внести зміни до документу).
Дана позиція також підтримана роз’ясненнями, які містяться в п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України N5 від 31 березня 1995 року "Про встановлення фактів, що мають юридичне значення" (з подальшими змінами), при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові надати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і, що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
За детальною інформацією можна звернутись до Кіровоградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка (Дворцова), 64/53,  тел. (095)87-662-33, (0522) 32-08-24.
E-mail: kropyvnytskyi1.kropyvnytskyi@legalaid.kr.ua.
Для  цілодобового  доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.
   

Адвокатам  

Advocats

   

Важливо  

calclogodagest


mpk2


x radio


DNA 219x116


infograf


 

1pracia

   

Законодавство України  

   

Ми у соціальних мережах  

face youtube google
   
© 2014-2019 Кіровоградський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua